Sprzedaż wkładów i piecyków wolnostojących
Poradnik Budującego Kominek – na co zwrócić uwagę przymierzając się do budowy kominka.
Na początku należy sobie odpowiedzieć na przynajmniej 2 pytania:
1. Czy chcemy, aby kominek:
- stanowił element dekoracyjny
- stanowił źródło ciepła (jaką powierzchnię ma ogrzać? tylko pomieszczenie, w którym się znajduje czy też inne pokoje?),
- czy może spełniał obie te funkcje?
2. Dlatego też ważny jest jego wygląd: tradycyjny, nowoczesny, czy może indywidualny projekt łączący oba style?
Decydując się na budowę kominka dobrze jest zastanowić się nad jego funkcjonalnością, wyglądem oraz lokalizacją. Odpowiedzi na powyższe pytania oraz konsultacja z fachowcem pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze.
Jeśli kominek ma stanowić dodatkowe lub główne źródło ciepła, należy zwrócić uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu grzewczego:
- sprawność - około 70% podczas normalnej pracy (jeśli zostanie ograniczona ilość powietrza dostarczanego do spalania około 80%). Oznacza to, że 70% energii powstającej podczas spalania drewna jest odzyskiwana w postaci ciepła (dla porównania w kominkach tradycyjnych-otwartych jest to tylko 20%);
- moc nominalna - zaletą wkładów jest możliwość wykorzystania ich do ogrzewania pomieszczeń oddalonych od kominka poprzez instalację rozprowadzającą ciepłe powietrze. Aby ułatwić wybór wkładu można założyć, że 1 kW mocy nominalnej wkładu ogrzewa średnio 20 m³ budynku lub 1 kW mocy urządzenia ogrzewa średnio 25 m3 (ta wartość jest ściśle uzależniona od współczynnika przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne budynku). Należy brać pod uwagę moc nominalną urządzenia, a nie maksymalną, która jest osiągana jedynie przez krótki czas i nie odzwierciedla prawdziwych możliwości
grzewczych urządzenia; - w prawidłowo wykonanym kominku z wkładem żeliwnym zużycie drewna podczas palenia nie powinno przekraczać 3 kg/h.
Dobór wkładu – na co zwrócić uwagę:
1. Jaką moc powinien mieć wkład?
Moc wkładu zależy od powierzchni, które chcemy nim ogrzewać. W przybliżeniu można to przeliczyć jako 1kW mocy grzewczej na każde 10m² powierzchni przy wysokości stropu 2,5m. Tak więc 130m² ogrzewać będzie mógł prawidłowo wykonany wkład o mocy około 13kW.
2. Co ma wpływ na jakość pracy wkładu?
Pomimo tego, iż wkład jest najważniejszym elementem układu grzewczego to nie można zapominać na prawidłowej instalacji. Nawet wysokiej jakości wkład o dużej mocy nie będzie dawał ilości ciepła odpowiadającej jego parametrom, gdy będzie niepoprawnie zamontowany. Należy również pamiętać o odpowiedniej jakości drewna oraz właściwej wentylacji wkładu.
3. Do czego służy szyber?
Szyber ma postać małej klamki, której regulacja umożliwia tłumienie ciąg kominowego, a tym samym regulację dopływu powietrza pod palenisko oraz regulację tempa spalania.
4. Czemu służy doprowadzenie powietrza z zewnątrz i czy jest ono konieczne?
Doprowadzenie świeżego powietrza pod wkład zapewnia jego odpowiednią wentylację oraz zapobiega nadmiernemu osuszaniu powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Niektórzy producenci wkładów wymagają zewnętrznego dopływu powietrza pod rygorem nieważności karty gwarancyjnej. Jeśli więc jest to możliwe zaleca się jego wykonanie.
5. Jaki kryteriami kierować się przy wyborze wkładu lub piecyka wolnostojącego?
Wybierając wkład lub piecyk wolnostojący nie powinno sugerować się wyłącznie ceną. Należy również uwzględnić przyszłe koszty eksploatacji wynikające z parametrów technicznych urządzenia, komfort i bezpieczeństwo użytkowania, rozwiązania techniczne gwarantujące trwałość oraz warunki gwarancji. Dopiero taka kombinacja pozwala na wybranie kominka, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom.
Wkłady kominkowe różnią się budową i parametrami technicznymi.
Jednak równie istotne są kwestie estetyczne. Wymiary paleniska, wielkość szyby oraz sposób jej otwierania mają podstawowe wpływ na wygląd. Zawsze polecamy, aby zastanowić się nad rolą jaką będzie odgrywał kominek. Czy ma mieć formę reprezentacyjną, czy kameralną? Czy płomienie w palenisku chcemy oglądać z jednej, czy z kilku stron? Czasem wystarczy prostokątna szyba osłaniająca ogień, innym razem lepszy efekt zaoferuje wieloboczne albo cylindryczne wypukłe przeszklenie. Zwolennicy dużych kominków i żywego kontaktu z ogniem mogą się zdecydować na kupno wkładu z szybą wsuwaną do góry.
W niewielkich pomieszczeniach istotna jest głębokość paleniska. Wówczas kominek nie wysuwa się za daleko do środka pomieszczenia. Natomiast przy dużych wkładach, aby przełamać wrażenie masywnej bryły stosuje się zamknięcie koliste oraz przeszklenie z dwóch lub trzech stron.
Ten sam efekt uzyskuje się w kominkach narożnych dzięki zastosowaniu wkładu z dwiema szybami zestawionymi prostopadle. W centralnie umieszczonych kominkach dla zwiększenia atrakcyjności oraz uzyskania efektu otwarcia na boki stosuje się wkłady przeszklony z trzech stron.
6. Czy można samodzielnie wykonać instalację kominka?
Budowa kominka wymaga przygotowania odpowiednich materiałów. Dlatego do takich zadań najlepiej zatrudnić doświadczonych instalatorów. Przecież od poprawnego montażu kominka zależy zdrowie mieszkańców i bezpieczeństwo pożarowe domu.
7. Czy kominek może zastąpić kocioł centralnego ogrzewania?
Tak, a na dodatek ogrzewanie domu może być dzięki temu nawet o połowę tańsze niż gazowe. Budowa kominka jest możliwa również w mieszkaniach oraz w starych kamienicach, kiedyś ogrzewanych piecami. Możliwe jest to dzięki odpowiednio przystosowanym przewodom kominowym.